2022

23 Kov. „Achema“ trąšų kainų kritimo neprognozuoja, mano, kad ūkininkams prireiks paramos


„Achema“ trąšų kainų kritimo neprognozuoja, mano, kad ūkininkams prireiks paramos

Didžiausia dujų vartotoja šalyje Jonavos azotinių trąšų gamintoja „Achema“ dėl rinkose drastiškai išaugusių dujų kainų, pabrangusių trąšų ir smukus jų pirkimui toliau dirba puse pajėgumų, sako įmonės vadovas. 

„Mes šiuo metu, įvertinant gamtinių dujų kainas ir sumažėjusį trąšų pirkimą, ir toliau dirbame su savo puse pajėgumų, nors galėtume dirbti pilnu pajėgumu, mūsų įrengimai pasiruošę, jie gali dirbti, bet dėl menko pirkimo, šiuo metu ir toliau dirbame puse pajėgumų“, – Seimo ekonomikos komiteto posėdyje trečiadienį sakė Ramūnas Miliauskas. 

Pernai rugsėjį „Achema“ dėl rinkose smarkiai išaugusių dujų kainų buvo priversta mažinti gamybą – po vasarą vykusio kasmetinio remonto dirbo tik vienas iš dviejų amoniako cechų, o vienas toks cechas pagamina apie 30 proc. visos įmonės produkcijos. Įmonė iki šiol skelbė, kad pasikeitimų nėra.

R. Miliauskas trečiadienį kalbėjo, kad Lietuvos rinkoje įmonė įprastai parduodavo apie 30 proc. trašų, tačiau dabar pirkimai beveik sustojo. Jo teigimu, azotinių trąšų gamyboje gamtinės dujos yra pagrindinė žaliava, ji sudaro daugiau nei 80 proc. trąšų savikainos.

Anot jo, dujų kainos Europoje kyla nuo 2020 metų vidurio, o šiuo metu, palyginti su praėjusių metų kovu, ji išaugo daugiau nei septynis  kartus. 

„Pagrindinis faktorius – geopolitinis ir kariniai veiksmai Ukrainoje bei tai, kad nuo praėjusių metų Europos saugyklos nepakankamai buvo užpildytos, o vartojimas lieka stabilus. Beprotiškai kylant gamtinių dujų kainoms, didžioji dalis gamintojų Europoje arba sumažino, arba sustabdė gamybą“, – sakė R. Miliauskas. 

„Kol dujų kainos laikysis tokios, tos gamyklos, kurios susistabdė, turbūt ir nepasileis. Kiekviena gamykla, įmonė skaičiuosis, kiek ji gali dar pirkdama tokias brangias žaliavas gaminti produkciją.

Pasak jo, taip pas stebimas ir tolimesnis kviečių kainų augimas, kurį lemia iš rinkos pasitraukę du stambiausi Europoje grūdų eksportuotojai – Rusija bei Ukraina.

„Mūsų Europos gamintojų pajėgumai galėtų užtikrinti arba beveik užtikrinti Europos visus poreikis, bet vertinant gamtinių dujų kainas ir savikainą, ir pačių ūkininkų ar trąšų distributorių nenorėjimą mokėti tokių kainų, gamybos sustabdžiusios, tai realiai pasiūlos ir paklausos svarstyklės yra persisvėrusios“, – sakė „Achemos“ vadovas.

„Kaip ir girdime visur, kad reikalingos trąšos , bet iš kitos pusės, ūkininkai sako, kad šitos kainos yra netinkamos“, – pridūrė jis.

Seimo posėdyje dalyvavęs „Achemos“ valdybos narys Gintaras Balčiūnas sakė, kad valstybė galėtų paremti ūkininkus, kad jie galėtų nusipirkti sėjai reikalingų prekių. 

„Mes matome, kad ypač smulkieji ūkininkai gali trąšų nenusipirkti, neaišku, kaip bus su pasėliais, bet kadangi trąšos yra biržinė prekė, vienintelis protingas dalykas būtų paremti ūkininkus, kad jie galėtų tas prekes, kurios reikalingos sėjai, ar trąšos, ar kiti ištekliai, nusipirkti ir laukus užsėti“, – sakė G. Balčiūnas. 

Jis prognozavo, kad maisto ir žemės ūkio produktų kainos smarkiai kils. 

Šaltinis: https://www.15min.lt/verslas/naujiena/zemes-ukis/achema-trasu-kainu-kritimo-neprognozuoja-ukininkus-ragina-neuzdelsti-313-1657242

 


Kitos naujienos