2022

09 Kov. 90 proc. „Achemos“ darbuotojų tęsia darbus: „Garsiausiai rėkiančių reikalavimai yra absurdiški“


90 proc. „Achemos“ darbuotojų tęsia darbus: „Garsiausiai rėkiančių reikalavimai yra absurdiški“

Vakar bendrovėje „Achema“ prasidėjo profesinės sąjungos organizuojamas neterminuotas streikas. Jo organizatorių teigimu, tokiais veiksmais yra siekiama atlyginimų didinimo ir kolektyvinės sutarties pasirašymo.

Vieniems darbuotojams pakilus iš darbo vietų ir prisijungus prie streiko, likusieji dirbti nesupranta šio streiko motyvų. Nuo šių metų sausio 1 dienos bendrovė gamybinių ir aptarnaujančių padalinių darbuotojams mėnesinį atlyginimą pakėlė 3,5 proc., o gamyklai atstačius gamybinius pajėgumus, darbo užmokestis papildomai bus didinamas dar 6,5 proc.

Darbo vietose liko 90 proc. darbuotojų

Prasidėjus streikui, pirmąją dieną, savo pareigų nevykdė apie 10 proc. gamyklos darbuotojų. Likusieji savo darbo vietose neslepia, kad jau kurį laiką jaučia kolektyvo susipriešinimą. Stebėdami įvykius iš vidaus, didžioji dalis jų gūžčioja pečiais ir prisipažįsta, kad kolegų reikalavimai, švelniai tariant, glumina.

Savo nuomonę išsakę žmonės norėjo likti anonimais (tikrieji vardai yra pakeisti), nes pripažįsta, kad darbuotojai, profesinės sąjungos pastangomis, yra skaldomi ir kiršinami tarpusavyje.

Pasak įmonės senbuvio Remigijaus, pamatęs pagrindinius piketuotojų šūkius, tokius, kaip „Žmonės svarbiau už pelną“, „Išsaugokite žmones, o ne pelnus“, „Dalinkitės pelnu su žmonėmis“, gerokai nustebo.

„Žmogus, kuris bent minimaliai supranta ekonomikos dėsnius, turėtų suvokti, kad verslas – nėra labdaros organizacija. Įmonės veikia rinkos sąlygomis ir moka darbuotojams rinkoje konkurencingus atlygius. Tai yra visiškas absurdas, kad įmonė raginama siekti ne pelno, o žmogaus gerovės. Stebint iš šono net nejauku, kad žmonės gali būti tokie finansiškai neraštingi ir nesuprasti verslo dėsnių“, – stebisi Remigijus.

Jis pritaria, kad darbuotojų gerovė yra svarbi, tačiau pats įmonei priekaištų neturi. Vyras, turintis patirties ir kitose darbovietėse, teigia, kad „Achemoje“ darbo sąlygos yra geros, o atlyginimas – konkurencingas.

„Atlyginimas, lyginant su kitomis darbo vietomis, kuriose dirbau, tikrai yra geras, mokamas laiku, turime visas socialines garantijas, papildomą sveikatos draudimą. Atlyginimas kasmet yra peržiūrimas, šiek tiek kyla. Aš asmeniškai nematau priežasties, kodėl turėtų būti trikdomas gamyklos darbas, kai ir taip yra sunkus laikotarpis. Pandemija, rekordinės dujų kainos – toks nestabilus laikas, kai neaišku, ar gamykla apskritai galės vykdyti veiklą, o dabar dar keliama papildoma įtampa“, – kalbėjo įmonės „Achema“ darbuotojas.

Lygina darbovietę – „Achemoje“ geros darbo sąlygos

Likusieji dirbti labiausiai nerimauja kas nutiks, jei vis tik streikas užsitęs ir gamybą teks stabdyti. Prie vieno iš sudėtingų agregatų likęs „Achemoje“ kelerius metus dirbantis Saulius stebėjosi streikuojančiųjų logika.

„Jeigu gamyba stos, visi neteksime darbo ir pajamų. Iš ko tada apskritai mums bus mokami atlyginimai? Tie, kurie streikuoja, turi profesinės sąjungos palaikymą, jiems yra pažadėta, kad streiko metu jie gaus finansinį palaikymą. Bet niekas nesupranta, kad pinigai neatsiranda iš niekur, juos reikia uždirbti. Tuoj mes kalbėsime ne apie atlygio kėlimą, bet apskritai, apie išgyvenimą“, – sakė prie vieno iš agregatų dirbantis vyras.

Jis pats, iki įsidarbindamas trąšų gamykloje, dirbo ir valstybinėje įmonėje, ir užsienyje, todėl turi su kuo palyginti tiek darbo sąlygas, tiek atlygį.

„Aš esu daug matęs ir pakeitęs ne vieną darbovietę. Žinau, ką reiškia dirbti didžiosiose Lietuvos įmonėse, taip pat ir užsienyje, prie konvejerio. Kai prieš keletą metų čia įsidarbinau, savęs paklausiau: „Kur aš buvau iki šiol“? Nes sąlygos, kurias čia turime – tikrai geros. Visada galima su darbdaviu susitarti, jei reikia pasikeisti, pasiderinti. Aš čia jaučiuosi tikrai vertinamas“, – tikina Saulius.

Vyras užsimena ir apie dvigubus profesinės sąjungos atstovų standartus. Saulius prisimena, kad kai jie su kolegomis ėjo papildomai atlikti remonto darbų, sulaukė pašaipios profesinės sąjungos atstovų replikos esą jie yra „pinigų vergai“.

„Šiame kontekste man keista klausyti, kaip dabar profesinė sąjunga visur eskaluoja, kad mums įmonėje nemoka. Tai yra ne tiesa. Už darbą visada yra sumokama. Mano paties atlyginimas kasmet šiek tiek pakyla ir darbo sąlygos, kai tikrai turiu su kuo palyginti, čia yra tikrai geros“,  – sako darbuotojas.

Baiminasi, kad stojus gamybai liks be pajamų

Ilgametis „Achemos“ darbuotojas Algirdas, matęs ne vieną krizę, stebisi kai kurių kolegų veiksmais. Pasak jo, bendrovėje darbuotojų kaita tikrai yra labai nedidelė. Jo nuomone, Jonavoje tai yra vienas iš patikimiausių darbdavių.

„Jeigu čia būtų taip blogai, niekas žmonių ir neišlaikytų darbo vietose. Bet dabar kažkodėl žmonės čia dirba ne vienerius metus. Tada ir kyla klausimas ar tikrai tada čia taip yra blogai? Žinoma, mes kiekvienas žmogiškai norime didesnių atlyginimų, tačiau reikia turėti ir supratimą, iš ko tie atlyginimai susidaro. Šiuo metu gamyklos veikla ir taip buvo apribota, dirbome ne pilnu pajėgumu. Ir net per prastovas, jose esantiems darbuotojams, paties darbdavio iniciatyva, buvo mokamas 60 procentų atlyginimas. Aš tikrai nelabai suprantu piketuotojų reikalavimų“, – sako įmonės veteranas.

Algirdą glumina piketuotojų elgesys. Stebėdamas tiesioginę streiko transliaciją jis išgirdo piketuotojų juokelį, esą už 3,5 procentų pakeltą atlygį bus galima nusipirkti tik du pakelius cigarečių.

„Jeigu toks yra žmonių suvokimas, tai ką dar galima pasakyti? Mano asmenine nuomone, taip gali kalbėti tik žmonės, kurie nėra investavę į save, į savo mokslus ir, dabar nori, kad akcininkai su jais dalytųsi savo pelnu. Už kokius nuopelnus? Mes visi žinome, koks yra vidutinis atlyginis mokamas žmonėms, turintiems tik vidurinį išsilavinimą. Tai galiu užtikrinti, kad „Achemoje“ jis yra net didesnis, nei mokama kitose įmonėse. Aš irgi norėčiau, kad man atlyginimą pakeltų, kad ir 50 procentų, bet suvokiu, kad yra tam tikros ribos, galimybės, galų gale, paprasta logika. Nori dalintis pelnu – eik, įkurk įmonę ir dalinkis, niekas netrukdo“, – sako „Achemos“ darbuotojas.

Kalbinti pašnekovai neabejoja, kad šiuo sudėtingu metu gamykla patirs finansinių nuostolių, tačiau labiausiai nerimauja, kad gamyba apskritai nebūtų sustabdyta.

„Mes matome, kad kai kuriems darbuotojams smagu – vienas kitą pakursto, yra veiksmo, nenuobodu. Bet ką mes darysime, visi daugiau nei tūkstantis darbuotojų, jeigu gamykla stos. Tada mes kalbėsime jau ne apie atlyginimų pakėlimą ar kolektyvinę sutartį – mes rikiuosimės prie darbo biržos durų. Ir duok dieve, tie kurie piketuoja, ras geresnį darbdavį, kuris mokės didesnį atlygį. Jie įsivaizduoja, kad kitose įmonėse vyksta stebuklai ir nevertina to, ką turi čia“, – pokalbį baigia Algirdas. 


Kitos naujienos