2020

14 Gru. Rinkos analitikas pomėgį pavertė darbu


Rinkos analitikas pomėgį pavertė darbu

Kai visi vaikai žiūrėjo veiksmo filmus, jį žavėjo filmai apie finansų maklerius iš Volstrito. Kai artimieji ėjo į darbą, jis dėl pamaininio darbo turėjo susirasti papildomos veiklos. Kaip laisvalaikio pomėgis padėjo pamainos inžinieriui tapti analitiku pasakoja Edmundas Būda.

Pradėjęs kaip organinių produktų cecho pamainos inžinierius, šiandien vyras įmonėje atsakingas už strateginių žaliavų rinkos analizę. Kaip pasakoja jis pats, pastarajai būtinų žinių įgyti padėjo laisvalaikiu puoselėtas hobis – prekyba įvairiomis akcijomis bei vertybiniais popieriais.

Nuo pomėgio iki darbo

Baigęs universitetą vyras įsidarbino inžinieriumi, tačiau dabartinėms pareigoms reikiamų žinių jis įgijo ne mokslo įstaigoje.

„Mokiausi chemijos technologijų fakultete, pagal specialybę esu chemikas. Po studijų įsidarbinau „Achemoje“ organinių produktų ceche. Čia keturis metus dirbau pamainos inžinieriumi.

Kalbant apie dabartines mano pareigas, dirbdamas organinių produktų ceche, turėjau nemažai laisvalaikio, kuris nesutapdavo su draugų, šeimos narių laisvu laiku. Darbas – pamaininis, dėl to laisvadieniai dažnai būdavo ne savaitgaliais. Taigi, turėjau susigalvoti, ką veikti per išeigines.

Tuo metu mane labai domino prekyba vertybiniais popieriais, įvairiomis akcijomis. Nuo vaikystės tai žavėjo. Pats bandžiau prekiauti jomis. Ieškojau būdų, kaip surasti tą geriausią kainą, tinkamą momentą jų pirkimui ir pardavimui. Pradėjau atlikinėti techninę analizę – grafikų analizavimą, leidžiantį numatyti kainos kitimą. Nuo tada mane labai sudomino grafikų braižymas ir analizavimas.

Kai gamykla perėjo prie gamtinių dujų pirkimo rinkos kainomis, pamačiau jog atsirado poreikis analizuoti rinkos kitimo tendencijas, jog reikia analizuoti žaliavų kainas. Kartas nuo karto parengdavau savo analizę, o jos įžvalgas, pateikdavau komandai, su kuria dabar dirbu. Dalis mano pastebėtų tendencijų sutapdavo su rinkos pokyčiais, dalis – ne visai, bet galiausiai buvau pakviestas į dabartines pareigas“, – kalbėjo E. Būda.

Ieško naudingiausių sprendimų

Pasakodamas apie savo darbą, vyras tikina, kad norint atlikti jį maksimaliai gerai, būtina vadovautis šaltu protu.

„Visa prekyba yra paremta psichologija. Žmogus – bendruomenės dalis, mes esam linkę elgtis taip, kaip elgiasi kiti žmonės. Dėl to čia būtinas šaltas protas. Kai žaliavų kaina kyla į viršų, norisi pirkti jas, nes matome brangimą ir visi supranta, jog rytoj kaina bus dar didesnė. Atlikus grafinę analizę neretai pastebima, kad kaina yra pervertinta ir ji netrukus kris. Tačiau matant, kaip kiti puola pirkti, bijant dar didesnio pabrangimo, sunku ir pačiam to nedaryti – viduje vis tiek kirba mintis, kad gal čia tas momentas, kai reikia elgtis taip, kaip visi kiti.

Kai žaliavos pinga, taip pat nėra paprasta apsispręsti dėl tinkamo momento pirkimui. Būna, kad kaina krenta kelis mėnesius.  Tuomet tu sakai, kad jau reikia pirkti žaliavas, tačiau žinai, jog ryt jos gali kainuoti dar mažiau“, – teigė E. Būda pridurdamas, jog jei galutinis sprendimas būtų priimamas ne bendrų komandos pastangų dėka, vienas darbuotojas, vargu, ar pakeltų jo pečius užgriūvančią atsakomybę. 

Didelė atsakomybė

„Visa tai atneša nemažai streso, nes ant tavo pečių – didelė atsakomybė, liečianti didelius pinigus. Juk suklysti gali kiekvienas. Tam ir yra komanda – vienas jos narys reikiamu momentu galbūt vadovausis šaltesniu protu ir savo įžvalgomis suvaldys kitą nuo ne pačių geriausių sprendimų.

Žinoma, krištolinio rutulio mes neturime ir negalime nuspėti absoliučiai visų rinkos veiksnių –  kartais jie būna visiškai netikėti. Nepaisant to, stengiamės priimti naudingiausius sprendimus“, – teigė vyras.

Atsigręžė į nuotolinį darbą

Paklaustas, kokį poveikį jo darbui turėjo koronavirusas, E. Būda teigia, kad karantinas paveikė visos bendrovės gyvenimą.

„Kas liečia darbo kasdienybę, ji, kaip ir daugumoje kitų organizacijų pakito – siekiant sumažinti darbuotojų kontaktavimą atsigręžėme į nuotolinį darbą.

Tiesą sakant, man dar iki viruso buvo keista, kodėl gyvenant skaitmeniniame amžiuje, žmonės vien dėl verslo susitikimų skrenda į kita šalis. Juk konferencijas labai paprastai galima organizuoti nuotoliniu būdu.

Mūsų komanda tą ir daro – jei anksčiau pasitarimai vykdavo kabinete, dabar jie vyksta virtualiai. Kartais sudėtingos situacijos leidžia atrasti ir naujų galimybių“, – kalbėjo „Achemos“ strateginių žaliavų rinkos analitikas.

Laisvalaikis – su šeima

Pasiteiravus, kaip jis atsipalaiduoja po įtemptos darbo dienos, E. Būda pasakoja apie aktyvų laisvalaikį.

„Kadangi turiu du – 6-erių ir 8-erių metų vaikus, esant tinkamam orui, renkuosi aktyvų laisvalaikį su jais – gyvename Kauno rajone, šalia miškų, tad arba einame pasivaikščioti, arba važiuojame dviračiais.

Su šeima esame įsikūrę nuosavame name, šalia kurio – ne pats mažiausias sklypas. Šiltuoju metų laiku auginame gėles, kurioms reikia nemažai priežiūros. Dėl to tenka padirbėti ir fiziškai, tai padeda prablaškyti mintis.

Manau, kad laisvalaikiu tiesiog būtina atsiriboti nuo darbų, pailsinti ir kūną, ir smegenis. Kitu atveju, slegiamas įtampos, tu negalėsi tinkamai atlikti savo užduočių ir visko vertinti blaiviai“, – pokalbį užbaigė pašnekovas.


Kitos naujienos