Kaip taupyti elektros energiją?

Atgal

Kaip taupyti elektros energiją?

Elektros energijos vartojimo efektyvumas

Praktika rodo, kad racionaliai šeimininkaudami galime sutaupyti 10 proc. ir daugiau energijos bei atitinkamai sumažinti savo išlaidas. Svarbiausia – ūkiškumas ir energijos naudojimas pagal poreikį. Energijos sąnaudas galime mažinti taupydami elektrą, šilumą, vandenį.

Vadovaujantis LR Energijos vartojimo efektyvumo didinimo įstatymo ir kitų teisės aktų nuostatomis, AB „Achema" 2021-03-19 su Energetikos ministerija sudarė Energijos vartotojų švietimo ir konsultavimo susitarimą Nr.8-17, kuriuo AB „Achema" susitarė per 2021 – 2030 m. šviesti ir konsultuoti energijos vartotojus energijos vartojimo efektyvumo didinimo klausimais ir tokiu būdu įgyvendinti susitartas energijos vartotojų švietimo ir konsultavimo priemones. 2021 metais įgyvendinome keletą energijos vartotojų švietimo ir konsultavimo priemonių: paskelbėme informaciją savo interneto svetainėje apie energijos vartojimo efektyvumo didinimo priemones,  pravedėme projektų viešinimo renginius bei konsultavome, nuvykus pas vartotojus, energijos taupymo klausimais. 2022 metais energijos vartotojams ir toliau planuojame skelbti infomaciją apie energijos taupymo būdus AB „Achema” internetiniame puslapyje, vykti pas galutinius energijos vartotojus ir viešinti informaciją energijos efektyvumo klausimais bei teikti spaudinius su vartotojų energijos vartojimo analize.

Plačiau apie energijos taupymą skaitykite čia: energijos taupymas.

Elektros energijos vartojimo mažinimas įmonėse

Apšvietimas

Nepamirškite: 23% Lietuvoje ir vidutiniškai 19% pasaulyje gaminamos elektros energijos sunaudojama apšvietimui.

Tikslinis apšvietimas. Kai dienos šviesos nepakanka, naudokite individualųjį tikslinį apšvietimą, pvz., stalines lempas. Naudojant individualųjį stalinį apšvietimą tikslinėse vietose, užuot apšviečiant visą patalpą, eikvojama 40 proc. mažiau apšvietimui skirtos energijos.

Įrenkite atskirus jungiklius apšviečiamoms sritims. Pasikonsultuokite su vietos elektrikais, ar įmanoma sugrupuoti patalpos apšvietimą taip, kad jungdami atskirus sieninius jungiklius galėtumėte apšviesti tik reikiamą patalpos dalį.

Įrenkite ant sienų montuojamus detektorius. Naudojant paprastą jungiklį su judėjimo jutikliu ir įmontuotu dienos šviesos jutikliu vietoj įprasto sieninio apšvietimo jungiklio laiptinėse ir koridoriuose šviesa įjungiama tik tada, kai jos reikia, nepaliekama nakčiai ar savaitgaliams. Tokie detektoriai palyginti nebrangūs ir gali sutaupyti iki 90 proc. tokių vietų apšvietimo išlaidų.

Įrenkite ant lubų montuojamus buvimo detektorius. Teritorijos apšvietimui įjungti naudokite judesio daviklius. Šiuolaikiniai judesio davikliai reaguoja ne tik į judesį, bet ir į šviesą, išaušus, jie nebejungia šviestuvų.

Lauko apšvietimui įjungti ir išjungti naudokite fotoreles. Naudokite automatinio pritemdymo prietaisus kurie reaguoja į natūralią dienos šviesą ir patalpoje palaiko reikiamą vienodą apšvietą.

Geriausias būdas sutaupyti energijos yra išjungti nereikalingus prietaisus, o geriausias būdas užtikrinti, kad biuro šviesa būtų įjungta tik kai jos reikia, yra įjungti ją automatiškai.

Kaip jau aišku iš pavadinimo, ant lubų montuojami buvimo detektoriai aptinka, kai patalpoje yra žmonių, tyliai sėdinčių ir dirbančių prie stalų, bet žmonėms nebūtina atsistoti ar judėti jutiklio stebimoje vietoje, kad šviesa įsijungtų ar liktų įjungta. Todėl tai yra idealus pasirinkimas planavimo įstaigoms, bibliotekoms, priimamiesiems ir t. t. Apšvietimą kontroliuojant buvimo detektoriais galima sutaupyti iki 60 proc. išlaidų apšvietimui atsižvelgiant į lankytojų skaičių ir dienos šviesos intensyvumą.

Šie judėjimo ir buvimo detektoriai taip pat nustato šviesos lygį ir įjungs šviesą tik tuomet, kai šviesos patalpoje lygis bus mažesnis nei naudotojo nustatytas minimalus apšvietimo lygis, taigi dirbtinis apšvietimas nebus jungiamas be reikalo, kai šviesos patalpoje pakanka.

Apšvietimo modifikavimas. Norint savo įmonėje įsirengti efektyviai eikvojantį elektros energiją apšvietimą, galima rinktis iš dviejų galimybių – pakeisti lempas ar šviestuvus.

Fluorescentinis apšvietimas– tai plačiausiai įmonių naudojama technologija, teikianti daugiausia galimybių sutaupyti. Pavyzdžiui, vien pakeitę turimas fluorescentines lempas T8 ekologiškomis fluorescentinėmis lempomis galite sumažinti energijos sąnaudas daugiau kaip 10 proc.

Dar labiau padidinti energijos taupymo potencialą galite pakeitę įmonės šviestuvus. Pirmiausia sutaupyti galima pakeitus elektromagnetinę balastinę armatūrą ir standartines fluorescentines lempas TL didelio dažnio (elektroniniais) įrenginiais ir fluorescentinėmis lempomis TL5. Taip paprasta sutaupyti apie 30 proc. iškart po įrengimo.

Liuminesencinius šviestuvus naudokite tik su elektroniniais balastais. Tai prailgina lempos tarnavimo laiką, panaikina mirgėjimą, sutaupo 25 % proc. elektros energijos.

Pakeiskite kaitinamąsias lemputes. Paprastai jas galima pakeisti dviem tinkamais lempučių tipais – taupiosiomis halogeninėmis lemputėmis, kurios sutaupo 30 proc. energijos ir nuo pat jų naudojimo pradžios gali šviesti visu ryškumu ar būti pritemdomos, arba kompaktiškomis fluorescentinėmis lemputėmis, eikvojančiomis iki 80 proc. mažiau elektros, teikiančiomis ne mažiau šviesos ir degančiomis iki 10 kartų ilgiau, bet pritemdomos gali būti tik kelių modelių lemputės, be to, visu ryškumu jos pradeda šviesti tik praėjus tam tikram laikui.

Pakeiskite įprastas halogenines lemputes pažangiosiomis taupiosiomis halogeninėmis lemputėmis, kurias naudojant galima sutaupyti iki 30 proc. sąskaitos už apšvietimui skirtą elektrą.

LED apšvietimo technologija

Daugybė tyrimų įrodė, kad įsirengus LED lempučių apšvietimą galima sutaupyti iki 80 % energijos, sunaudojamos apšvietimui. Šviesos diodas (angl. LED – Light -emitting diode) – tiesiogiai keičia elektros energiją į šviesos energiją. Šviesos diodai naudoja 12 kartų mažiau energijos nei kaitrinės ir 3 kartus efektyvesni nei liuminescencinės lempos. Naujų šviesos diodų ilgaamžiškumas siekia 50000 darbo valandų – penkis kartus daugiau negu taupiųjų lempučių. Šviesos diodai nemirga – nevargina akių. Šviesos dioduose nėra gyvsidabrio, todėl sumažėja pavojus užteršti aplinką šia pavojinga medžiaga ir tausojama gamta, diodai nereikalauja priežiūros. Dėl ekonomiškumo, ilgaamžiškumo, patvarumo ir ekologiškumo LED yra optimalus apšvietimo sprendimas. Informacija norintiems žinoti daugiau.

Elektros variklių efektyvumo didinimas gamybinėse įmonėse

Apskaičiuota, kad jeigu Europoje sumažintumėme variklių elektros suvartojimą 20 - 30 proc., o tai Europos Komisijos nuomone, visiškai realu susiaurinant mažesnės efektyvumo klasės nei IE3 variklių naudojimo sritis, tai visose 27 ES valstybėse elektros energijos sąnaudos sumažėtų 135 milijardais kWh, o CO2 emisija - 63 milijonais tonų.

Energetinis variklių efektyvumas skatinamas ir reglamentavimu. ES ekologinio projektavimo direktyva Nr.640/2009, įsigaliojusi 2011 m. birželį, nurodo, kad gaminami varikliai privalo būti ne žemesnės negu IE2 energetinio efektyvumo klasės. Toliau griežtinami efektyvumo reikalavimai valdomoms kintamojo greičio pavaroms, kurios nuo 2017 m. privalo atitikti IE3 efektyvumo klasę. Šiuo metu ekologinio projektavimo nuostatos tikslinamos ir numatoma reikalavimus kuriamiems varikliams artimiausioje ateityje padidinti iki IE4 efektyvumo lygio.

Ne tik dėl reglamentavimo vartotojai priversti nuolat ieškoti veiksmingų būdų, kaip mažinti suvartojamos elektros energijos kiekį, o kartu mažinti ir aplinkos taršą. ES skatina spręsti klimato kaitos klausimus ir galvoti apie nuolat didėjančią energijos kainą. Elektros variklio efektyvumui turi įtakos jo naudojimo ypatybės, specifiniai reikalavimai paleidimo srovei, paleidimo momentui, galios ir naudingumo faktoriams. Iššūkis iki minimumo sumažinti galios nuostolius yra susijęs ne tik su kainos padidėjimu ir kai kurių charakteristikų pasikeitimu, bet taip pat ir su triukšmų, vibracijų bei įšilimo pokyčiais.

Plačiau apie elektros variklių efektyvumo didinimo sprendimus skaitykite:
Kaip paversti nuostolius pelnu?

Tam, kad efektyviai vartotume energiją, nebūtinos didelės investicijos. Kartais pakanka pakeisti įpročius. Kaip taupyti energiją keičiant elgseną?

Elektros energiją galima taupyti pasitelkiant išmaniąsias energijos valdymo sistemas.